Uutiset

Isännän tiedotus

Huomio! Elikkäs... portit sulkeutuvat sunnuntai iltaan mennessä. Sen jälkeen autolla pääsee alueelle vain olemalla yhteydessä Pentti Pajuseen(0505303873). Portin avaus ja sulku maksaa 20€. Muistathan…

Portit suljetaan sunnuntaina 30.10.2022

Roskikset on suljettu talven ajaksi!

Isäntä tiedottaa syksyn aikatauluista

- 9.10 klo 14 sulkeutuvat pesutupa, vessat ja suihkut - 15.10 roskikset menevät kiinni - Loka-marraskuun vaihteessa sulkeutuvat portit

Huomio! Kasteluvesi katkeaa saunatalkoiden yhteydessä la 24.9 n. 11.00. Ma 26.9 aletaan sulkemaan sulkuja ja tyhjentämään putkia. Mökkiläisten vastuusta infoa myöhemmin. Talousvesi sulkeutuu tämän hetkisten tietojen mukaan ma 10.10 aikana.

Syyskokous 2022

Syyskokouksen materiaali on siirretty jäsensivuille.

Myytävät mökit

Tietoa Pakilan siirtolapuutarhassa myynnissä olevista mökeistä löytyy täältä.

Uusien mökkiläisten tervetulotapaaminen kerhotalolla su 19.6.2022 klo 14

Hei kaikki uudet mökkiläiset (kesäkuun 2021 jälkeen mökin hankkineet)! TERVETULOA tulevana su 19.6 klo 14 kerhotalolle hallituksen perinteisesti uusille mökkiläisille järjestettävään…

Jäitkö ilman Papu-lehteä tai kalenteria?

Papu-lehti ja yhdistyksen kevättervehdyksenä Puutarhurin kalenteri jaettiin on jaettu 7.5. Osassa mökkejä postilaatikko puuttui tai oli liian pieni kalenterille. Omat kappaleesi saat kerhotalolta…

Suihkuista

Huomio! Nyt kun korona ei riivaa enää niin pahasti, astuu suihkuissa voimaan normikäytäntö. Eli suihkuissa voi käydä useampi ihminen samaan aikaan. Jos joku ehdottomasti haluaa ”yksityissuihkun”, on…

Sepeli ym.

⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ Urheilukentällä olevaa tummempaa sepeliä saa hakea maksutta. Kivituhka, hiekka ja sepeli huotorakennusten läheisyydessä maksaa 5e kottikärryllinen ja merkitään vanhojen miestenvessojen…

Vedet päällä

Huomio! Talousvesi on päällä. Jos ei mitään ongelmia ilmene, niin se on tullut jäädäkseen. Muistutus: laittakaa muovikassi polun sulkujen päällä. Estää jäätymistä. Valuttakaa vettä reilusti…

Portit auki

Huomio! Ennakkoinfosta poiketen portit avattiin jo tänään maanantaina. Syy, vesiukkojen täytyy päästä autoilla ajamaan eessuntaassun. Eli henkilöautoliikenne ja kevyt pakettiauto/peräkärryliikenne on…

Isännän kevättiedotuksia

- Roskikset ovat auki. - Portit aukevat todennäköisesti ensi viikon (17) puolivälissä. - Talousvesi pyritään saamaan auki perjantaina 29.4. Työt alkavat maanantaina 25.4. Poluilla oleviin sulkuihin ei…

Sääolosuhteiden vuoksi on epätodennäköistä, että portti voitaisiin avata pääsiäiseksi. Lisäksi kannattaa huomioida, että sääennusteet eivät tällä hetkellä lupaa hyvää sille, että vedet saataisiin kylään vapuksi.

HUOM! Kevään suihkumaksussa vanha summa

Yhdistyksen vuosimaksulaskussa 30.3.2022 on suihkumaksuihin jäänyt vuoden 2021 hinta 50 euroa. Syyskokouksessa päätimme laskea suihkumaksun 20 euroon/vuodessa. Voit vähentää suihkumaksua 30 eurolla ja…

Yit tulee lanaamaan polut pe 19.11 alkaen. Työ kestää arviolta seuraavan viikon tiistaihin saakka. Portit avataan työkoneille, jotka jätetään työpäivän päätteeksi portin eteen. Vaikka portti on auki, mökille EI saa ajaa autolla!

Portti on suljettu 1.11. Jos tarvitset portin avausta talvikaudella, ota yhteys Pentti Pajuseen. Puhelinnumero löytyy mm. Kartta ja yhteystiedot- osiosta nettisivuilta.

Roskikset ovat talvikaudella suljettu. Vie roskat mukanasi kotiroskikseen.

Vanhan huoltorakennuksen vessat sulkeutuvat Su 3.10 puoliltapäivin. Uuden huoltorakennuksen vessat, suihkut ja pesutupa sulkeutuvat Su 10.10 puoliltapäivin. Tonteille tuleva talousvesi sulkeutuu Ma 11.10 08.00.

Jokainen mökkiläinen hoitaa itse mökin putkien tyhjennyksen.