Hallituksen kokoustiedote 4/2021

8.4.2021

   

HALLITUKSEN TIEDOTE 4/2021 

Aika 30.3.2021 klo 9-20

Paikka Sähköpostikokous

Läsnä: Annu Brotherus, pj., jäsen

Malla Haapanen, jäsen

Niklas Koppatz, jäsen

Aura Loikkanen, siht., jäsen

Nipa Nieminen, jäsen

Anne Runsas, jäsen

Juha Saukkonen, jäsen


KANNETTAVIEN TIETOKONEIDEN, TULOSTIMEN JA VIDEOTYKIN HANKINTA

Yhdistyksen hallituksen käytössä oleva ja salissa oleva kannettava tietokone on hankittu vuonna 2012, joten ne ovat käyttöikänsä lopussa. Hallitus päätti hankkia 2 kannettavaa tietokonetta ohjelmistoineen sekä uuden tulostimen.

Myös salin videotykki alkaa olla käyttöikänsä lopussa. Hallitus päätti hankkia uuden tykin, jos nykyistä ei saada lampun vaihdolla toimintakuntoon. Lassi Lager avusti hallitusta kustannusarvion tekemisessä.


ASIANAJAJAN LASKU

Yhdistyksen jäsen on pyytänyt asianajajalaskun liittämistä kevätkokousmateriaaleihin. Lasku on osoitettu yhdistykselle ja hallitus merkitsi asian tiedoksi.


MUUT ASIAT

Anne Runsas ja Zakke Saukkonen ovat selvitelleet hallituksen päätöksen mukaisesti pesulaan rahastimen hankintaa. Tarkoituksena oli vähentää käsityönä tehtävää laskentaa ja laskutusta. Laite tulee kuitenkin hyötyyn nähden liian kalliiksi ja hankinnasta luovuttiin.

Yhdistyksen verkkopankin käyttäjiksi päätettiin muuttaa puheenjohtaja Annu Brotherus ja varapuheenjohtaja Niklas Koppatz.


Hallituksen työseminaari ja seuraava kokous pidetään la 24.4 klo 13 alkaen.